Türkiye rivieryasının incisi olarak bilinen Alanya, Türk Akdeniz sahilinin tacında bir mücevherdir. Uzun altın kumsallar, çam ağaçları ile kaplı dağ ormanları, zengin tarihi ve kültürü- eski ve yeninin, bilinen ve bilinmeyenlerin birleşmesi. Bunlarla birlikte Alanya, Türkiye’nin en önemli tarım bölgelerinden biridir, sene boyunca taze meyve ve sebze yetiştiriliyor.

Havuz kenarında veya sahilde dinlenmek veya spor aktivitelere olan tutkunuzun keyfini çıkarmak isterseniz Alanya’nın herkese uygun olan bir şeyi var.

Selçuklular döneminde, Osmanlı İmparatorluğun başkenti Konya iken, Alaattin Keykubat Alanya’da bir yazlık inşa etti ve 13. Yüzyıldan bu yana Alanya kalesi şehrin bilinen sembolü haline geldi.  Bugün tarih sevenler denizden 250 m yükseklikte bulunan antik kaleyi ve 6.500 m boyunca uzanan surlarını gezebilirler.

Biraz daha uzaklaşınca Syedra, Alarahanu, Antiach, ve Lotape adlı antik şehirleri keşif edebilirsiniz, hepsi araba ile veya toplu taşıma ile kolaylıkla ulaşılabilir.

 Yaz sıcağından kaçmak için Dim Çayında bir gün geçirebilirsiniz, canlandırıcı sularda serinleyin, suda yüzen çardaklarda keyifle yemek yiyin, maceraperest olanlarınız su kaydıraklarından veya kulelerden serin sulara dalabilirler.

Alanya çocuklu aileler için ideal bir destinasyondur. Sahil kenarları yanı sıra salıncak, kaydırak ve tahterevalli olan birçok açık hava çocuk parkları var. Su parkı ve yunus akvaryumu tatilinizi tamamlar ve çocuklarınızın seneler boyunca hatırlayacakları anılar bırakır.

Sene boyunca taze yerel mevsimsel meyvelerden hazırlanmış meyve suları sene boyunca bağışıklık sisteminizi güçlendirir- ayriyeten Akdeniz’in bu bölgesinin havası iyot bakımından çok zengindir, sağlık be hızlı metabolizma için şarttır. Damlataş mağarası Alanya’da bulunmaktadır, mağaranın yüksek nem oranı solunum hastalıklarının belirtilerini azaltmaya (hatta tamamen iyileştirmeye) yardımcı oluyor.

Gece hayatını sevenler iskele bölgesinde bulunan barların ve gece kulüplerin keyfini çıkarabilirler, biraz daha uzağa gitmek isteyenler sabaha kadar açık hava gece kulübü “Summer Garden” veya şık “Club Illusion” da eğlenebilirler. Yaz sezonunda hafta sonu ve hafta içi bir birine karışıyor, böylelikle istediğiniz akşam sabaha kadar dans edebiliriz. Dans piştinde kendinizi yorduktan sonra, sabaha karşı Türklerin yaptığı gibi geleneksel Türk çorba restoranlarında sıcak bir çorba içebilirsiniz. 

Alanya’nın kafeleri ve restoranlar en zorlu gurmeleri bile tatmin eder- Avrupa, Japonya, Rusya, İskandinav ve tabi ki Türk mutfaklarından lezzetler mevcut. Alanya’nın restoranlarının çoğunu eşsiz konumları ve Akidenizin ve Toroslarına bakan nefes keşen manzaraları var. Bu dağlar Alanya’yı serin kuzey rüzgârlarından koruyarak, eşsiz neredeyse astropikal iklim yaratarak, sene boyunca denize girmeyi mümkün kılıyor.

Haftanın her günü pazarlar kuruluyor. Baharatlar, ev yapımı tursular ve peynirler,  taze meyve ve sebzeler ile sınırsız seçenekleriniz var. Ömür boyu unutamayacağınız Türklerin meşhur misafirperverliğini deneyimleyin, tekrar tekrar gelmek isteyeceksiniz. En temel seviyede bile hem Rusça, hem Türkçe olarak iletişim kurabileceğiniz birkaç ülkeden biridir Türkiye- hatta Alanya’ya en çok gelen misafirler Rusya’dan geliyor. Yerli halk sizinle temel Rusçaları ile sizinle konuşmaktan mutlu olsalar bile onları birkaç basit Türkçe kelime ile şaşırtabilirsiniz, örneğin “Merhaba” ve “Teşekkürler”, böylelikle hayat boyu bir dostunuz olur.    

Sıcak, mavi deniz ve senenin 300 günü güneşin parladığı, bolca gülümsemeler ve mutluluk ile  Alanya sizi bekliyor.

Share
pragma